Podcast thumbnail for I hovedet på...

I hovedet på...

Claim This Podcast

by Ekstra Bladet

3.7(6 reviews)
3 episodes
Updated Weekly
Accepts GuestsHas SponsorsLocation 🇩🇰

Podcast Overview

<p>Hvorfor er nogle mennesker specielt farlige for deres omgivelser? Hvad får dem til at slå ihjel?</p> <p>I sæson 2 af ’I hovedet på…’ genbesøger vi en af 00’ernes mest spektakulære og uhyggelige drabssager: Peter Lundin-sagen. Drabsmanden med de to ansigter. Ham, der elskede rampelyset, og ham, der havde slået en mor og hendes to børn ihjel.</p> <p>Lyt med fra torsdag kl. 31. oktober 2024</p>

Language

🇩🇰

Publishing Since

8/26/2024

1 verified contact email on file for I hovedet på...

Pitch yourself as a guest, propose sponsorships, or reach out directly to the host.

Recent Episodes

Episode thumbnail for Opskriften på en drabsmand [1:3]

October 31, 2024

Opskriften på en drabsmand [1:3]

<p>Peter Lundin har siddet fængslet i USA for dødsvold mod sin mor, da han i 1999 rejser til Danmark. Her møder han Marianne Pedersen på et bordel, og det skal vise sig at blive et skæbnesvangert møde for både Marianne og hendes to små sønner.</p> <p>Podcasten er tilrettelagt, produceret og lyddesignet af MonoMono for Ekstra Bladet.<br>Cecilie Gregorius er fortæller.<br>Jan Søgaard er medvirkende journalist.<br>Mette Pedersen og Maria Lützen er redaktører.</p><p>See <a href="https://omnystudio.com/listener">omnystudio.com/listener</a> for privacy information.</p>

Episode thumbnail for I hovedet på Peter Lundin (trailer)

October 29, 2024

I hovedet på Peter Lundin (trailer)

<p>Hvorfor er nogle mennesker specielt farlige for deres omgivelser? Hvad får dem til at slå ihjel?<br><br>I sæson 2 af ’I hovedet på…’ genbesøger vi en af 00’ernes mest spektakulære og uhyggelige drabssager: Peter Lundin-sagen. Drabsmanden med de to ansigter. Ham, der elskede rampelyset, og ham, der havde slået en mor og hendes to børn ihjel.<br><br>Lyt til sæson 2 torsdag d. 31. oktober 2024.</p><p>See <a href="https://omnystudio.com/listener">omnystudio.com/listener</a> for privacy information.</p>

Episode thumbnail for I hovedet på... (trailer)

August 26, 2024

I hovedet på... (trailer)

<p>Hvad drev Philip Westh, da han dræbte Emilie Meng, overfaldt en tilfældig efterskoleelev og kidnappede en blot 13-årig pige?<br>Hvad fik Thomas Thomsen til at bortføre, dræbe og partere Mia Skadhauge Stevn? Sammen med profileringsekspert og psykolog Florence McLean dykker Ekstra Bladet ned i mentalundersøgelserne og ind i sindet på de to yngre mænd, der på overfladen lignede helt almindelige ungkarle. Men som i virkeligheden viste sig at være kyniske mordere på jagt efter tilfældige kvinder.<br><br>’I hovedet på...’ er Ekstra Bladets nye podcast om gerningsmændene bag nogle af de mest alvorlige forbrydelser begået i Danmark.<br><br>Lyt med fra 29. august</p><p>See <a href="https://omnystudio.com/listener">omnystudio.com/listener</a> for privacy information.</p>

3 total episodes available

Deep-dive analytics for I hovedet på...

Frequently asked questions

Have a different question and can't find the answer you're looking for? Reach out to our support team by sending us an email and we'll get back to you as soon as we can.

What is I hovedet på...?
<p>Hvorfor er nogle mennesker specielt farlige for deres omgivelser? Hvad får dem til at slå ihjel?</p> <p>I sæson 2 af ’I hovedet på…’ genbesøger vi en af 00’ernes mest spektakulære og uhyggelige drabssager: Peter Lundin-sagen. Drabsmanden med de to ansigter. Ham, der elskede rampelyset, og ham, der havde slået en mor og hendes to børn ihjel.</p> <p>Lyt med fra torsdag kl. 31. oktober 2024</p>
How often does this podcast release new episodes?

This podcast updates weekly.

Where can I listen to this podcast?

This podcast is available on 7 platforms including Apple Podcasts, Spotify, and more. You can also use the RSS feed directly.

Does this podcast accept guests?

Yes, this podcast regularly features guests.

Legal Disclaimer

Pod Engine is not affiliated with, endorsed by, or officially connected with any of the podcasts displayed on this platform. We operate independently as a podcast discovery and analytics service.

All podcast artwork, thumbnails, and content displayed on this page are the property of their respective owners and are protected by applicable copyright laws. This includes, but is not limited to, podcast cover art, episode artwork, show descriptions, episode titles, transcripts, audio snippets, and any other content originating from the podcast creators or their licensors.

We display this content under fair use principles and/or implied license for the purpose of podcast discovery, information, and commentary. We make no claim of ownership over any podcast content, artwork, or related materials shown on this platform. All trademarks, service marks, and trade names are the property of their respective owners.

While we strive to ensure all content usage is properly authorized, if you are a rights holder and believe your content is being used inappropriately or without proper authorization, please contact us immediately at hey@podengine.ai for prompt review and appropriate action, which may include content removal or proper attribution.

By accessing and using this platform, you acknowledge and agree to respect all applicable copyright laws and intellectual property rights of content owners. Any unauthorized reproduction, distribution, or commercial use of the content displayed on this platform is strictly prohibited.